Prírodné pamiatky

V okrese Nové Zámky je dvadsať území európskeho významu, na ktorých žijú endemické živočíchy a rastliny typické pre túto oblasť a päť chránených vtáčích území, kde žijú vzácne druhy vtákov.
Jesienka piesočná
Jesienka piesočná


Orliak morský
Orliak morský
Územia európskeho významu sú: Kamenínske slaniská, Čenkov, Jurský chlm, Horný háj, Zátoň, Dolný háj, Krivé hrabiny, Osminy, Ploská hora, Veľký les, Panské lúky, Šurianske slaniská, Palárikovské lúky, Starý vrch, Modrý vrch, Ludinský háj, Burdov, Drieňová hora, Bagovský vrch, Dunaj.

Najdôležitejšie sú Čenkov a Burdov. V Čenkove rastú rôzne kriticky ohrozené rastliny, napr.: kosatec piesočný, jesienka piesočná, chvojník dvojklasý; a typické živočíchy: modlivka zelená, hrabavka škvrnitá, bocian čierny, orliak morský, mačka divá. Burdov je andezitová pahorkatina s najbohatšou teplomilnou
Kosatec piesočný
Kosatec piesočný
flórou na Slovensku. Je to oblasť Kováčovských kopcov, ktorých územím vedú tri
Modlivka zelená
Modlivka zelená
značkované trasy. Červeno-značený chodník vedie z obce Kamenica nad Hronom južnými svahmi národnej prírodnej rezervácie Kováčovské kopce k železničnej zastávke Kováčov, najdlhší modro-značený ide z osady Kováčov, okrajom obce Chľaba, cez Veľkú dolinu, popod Kráľovu horu (s nadmorskou výškou 373,5 m n. m.) a pripája sa k červeno-značenému chodníku. Žlto-značený turistický chodník je krátkou spojkou od železničnej zastávky Kováčov do rekreačnej osady Kováčov. Možnosti ubytovania poskytuje rekreačné stredisko Kováčov a podnikové chaty v oblasti železničnej stanice Kamenica nad Hronom. Jedinou chatou vo vnútri pohoria je chata Ipeľ, prístupná po asfaltovej ceste z obce Bajtava.

Tých, ktorí sa zaujímajú o ornitológiu, budú zaujímať chránené vtáčie územia: Dolné pohronie, Dolné považie, Dunajské luhy, Parížske močiare, Žitavský luh.
Polohu chránených území a viac informácií o nich nájdete na stránke www.sopsr.sk/natura/.